14 września 2015 15:44

ZIELONY ROWER

Nasza szkoła 10 września 2015 roku była odświętnie udekorowana i zamieniła się w "las". Na korytarzach i w klasach można było podziwiać gazetki i prace uczniów o tematyce leśnej. Parapety i szafki były ozdobione leśną roślinnością. Uczniowie w tym dniu także nałożyli zielone ubrania. Uczestniczyliśmy bowiem w programie edukacyjno-warsztatowym "Zielony Rower" realizowanym już od kilku lat przez Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie" oraz Nadleśnictwo Świeradów.

Program edukacyjno - warsztatowy "Zielony Rower" obejmuje imprezy nagłaśniające w społeczeństwie funkcję lasów i prezentujące wizerunek leśników. Do naszej placówki przybyło  na rowerach dwóch leśników z Nadleśnictwa Węgliniec, którzy w ten sposób promowali zdrowy, ekologiczny tryb życia.

Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie naszej szkoły, przyjmując  gości tradycyjnym "Darz bór". Następnie pani dyrektor Barbara Woźniak powitała leśników. Z przyjemnością obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane  przez klasę VI pod kierunkiem pani Stanisławy Gnach i pani Iwony Wieliczkiewicz, które nosiło tytuł "Co słychać w lesie". Następnie klasa II zaśpiewała piosenkę, mówiącą o pracy leśnika.

Kolejnym punktem było spotkanie leśników edukatorów z uczniami w wyznaczonych klasach.  Tam odbyły się bardzo ciekawe zajęcia o tematyce leśnej, podczas których panowie zwrócili  szczególną uwagę uczniów na  znaczenie lasu dziś oraz jego istotną rolę w przyszłości.   Zapoznali dzieci również z  pracą leśnika. Uczniowie byli zachwyceni formą zajęć oraz nagrodami , które zdobywali podczas rozwiązywania zadań.

W czasie zajęć nauczyciele oceniali edukatorów (pomysłowość stosowanych metod, atrakcyjność prezentowanego tematu zajęć) a edukatorzy - przygotowania szkoły do warsztatów.

Praca uczniów i nauczycieli została nagrodzona. Przyznano nam bowiem tytuł "Szkoły najlepiej przygotowanej do programu edukacyjno - warsztatowego Zielony Rower". Od Nadleśnictwa Świeradów  otrzymaliśmy także voucher na spacer z leśnikiem wraz z poczęstunkiem!