04 marca 2018 18:21 | Aktualności

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, czyli uświadomienie użytkownikom Internetu, jak ważny jest szacunek do samego siebie w Internecie i dbanie o własną prywatność.

W ramach obchodów, 28 lutego w naszej szkole odbyły się równolegle dwa uroczyste spotkania.

W klasach I-III o zagrożeniach czyhających na dzieci w Internecie opowiedziała pani Justyna Jasińska. Uczniowie mogli zobaczyć na zaprezentowanych filmach, że Internet to nie tylko gry, zabawy i kontakty ze znajomymi. To także niebezpieczeństwa. Pani Justyna zapoznała dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się w sieci oraz odpowiedniego reagowania w przypadku cyberprzemocy.

Uczniowie klas IV-VII obejrzeli scenkę odegraną przez swoich kolegów i koleżanki z klasy VI, która opowiadała historię ich rówieśniczki dotkniętej cyberprzemocą i internetowym hejtem. Komentarzem do tego wydarzenia była prezentacja treści dotyczących bezpiecznego Internetu przygotowana przez Natalię Dzioba. Ze względu na poważne treści, jakich dotyczy bezpieczeństwo w sieci, np. włamania na konta internetowe, hejt, ośmieszanie, kradzież praw autorskich, o prawnych aspektach opowiedzieli obecni podczas wydarzenia funkcjonariusze  z Posterunku Policji w Olszynie. Panowie wyjaśnili, że cyberprzemoc nie jest bezkarna i powiedzieli dokąd się udać, jeśli ktoś zostałby na nią narażony.

Każdemu uczestnikowi obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu została wręczona ulotka przypominająca najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po sieci.