09 lutego 2018 22:18 | Aktualności

SZLAKIEM IZERSKICH TAJEMNIC

W styczniu i lutym uczniowie klas I- III  odwiedzili Muzeum Chleba - „Czarci Młyn” oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka” znajdujące się w Świeradowie Zdroju. Podczas wycieczki dzieci mogły zobaczyć skansen, w którym poznały działanie  maszyn, pochodzących z 1890 roku, będących niegdyś wyposażeniem starego młyna. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiło potężne koło wodne mierzące ponad 6 metrów. Historia o tym, jak produkowano dawniej mąkę, była wzbogacona legendami o Czarcim Młynie.

Najwięcej emocji wzbudziły warsztaty „od ziarenka do bochenka”. Dzięki nim uczniowie poznali recepturę i sposób wypiekania chleba. Nauczyli się wyrabiać idealne ciasto, a także ubijali własnoręcznie masło. Dzięki tym działaniom dzieci zdobyły tytuł „małych  piekarzy”. Podsumowaniem wizyty w młynie była niezapomniana biesiada.

W Centrum Edukacji Ekologicznej „ Izerska Łąka” odbyły się zajęcia pt.„ Ziemia zanieczyszczona światłem”. W czasie prezentacji multimedialnej uczestnicy wycieczki mogli podziwiać gwiazdozbiory. Wspólnie przemierzyli drogę mleczną, a także obserwowali mgławice. Zajęcia w centrum edukacji zakończyły się zajęciami plastycznymi, na których uczniowie tworzyli przepiękne, kolorowe mgławice.