12 listopada 2017 22:54 | Aktualności

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT

W Szkole Podstawowej nr 3 w Olszynie październik   jest  wyjątkowym miesiącem  dla wszystkich zwierząt,   w tym  dla naszych domowych pupili, jak również tych mniej uprzywilejowanych – zwierząt hodowlanych. Chociaż przez cały rok wpajamy naszym uczniom miłość do zwierząt  i godne ich traktowanie , to potrzebny jest jeden taki miesiąc w roku, w którym ze szczególnym naciskiem przypominamy , że powinniśmy postępować ze  zwierzętami  z poszanowaniem ich naturalnych potrzeb – jak istoty żywe, zdolne do odczuwania zarówno fizycznego bólu, jak również radości czy wdzięczności.

Wiele mówi się o przypadkach znęcania się nad zwierzętami, akcentując ich prawo do godnego życia, i podkreślając odpowiedzialność wiążącą się z posiadaniem zwierzaka. W życie weszła nowa ustawa o ochronie zwierząt, co jest dużym krokiem w przód, ale czy odzwierciedla ona zmiany w naszej mentalności? Wciąż mnóstwo psów przykutych jest całe swoje życie łańcuchami do prowizorycznych bud, mnóstwo czworonogów jest porzucanych, przywiązywanych do drzew w lasach, zabijanych, gdy nagle stają się problemem;  wciąż mało osób wierzy w sterylizację swoich domowych pupili, która jest najlepszym sposobem ograniczania zwierzęcej bezdomności. Nie mówiąc już o traktowaniu zwierząt hodowlanych, które przecież nie zasługują na los,  które je spotkał – nienaturalne, wręcz karykaturalne życie w ogromnych „zakładach produkcyjnych”.

Kto może przygarnąć czworonoga ?

Wciąż potrzebna jest edukacja, wciąż warto mówić do ludzi i informować ich o tym jak powinniśmy traktować zwierzęta, choć jest to w zasadzie wiedza podstawowa.

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu zwierzaka trzeba przeanalizować własną sytuację:

-czy nas na to stać,

-czy mamy wystarczająco dużo czasu, by się nim zająć,

-czy naprawdę go chcemy i czy za pół roku, gdy dorośnie, nie znudzi się nam i nie będziemy chcieli się go pozbyć.

Jeśli na każde z tych pytań, za wyjątkiem ostatniego, odpowiemy „tak”, będziemy dobrymi opiekunami. Gdy już zdecydujemy, warto wybrać opcję „adoptuj” niż „kupuj”, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tzw. pseudohodowlami, które z właściwą rodowodową rasą zwierzęcia nie mają zbyt wiele wspólnego. W schroniskach mnóstwo jest zwierzaków, które czekają na domy, istnieje też wiele organizacji, które oddają swoich podopiecznych w dobre ręce.

Mając już zwierzaka, pamiętamy o tym, by zapewnić mu odpowiednie dla niego pożywienie, ilość ruchu, opiekę weterynaryjną, no i oczywiście ciepły kąt w domu. W momencie przygarnięcia staje się on naszym przyjacielem, który bezgranicznie nam zaufa.

Bycie odpowiedzialnym opiekunem własnego zwierzaka to pierwszy krok do respektowania praw zwierząt, jako uzależnionych od nas istot żywych. Wyczulenie na krzywdę innych zwierząt i zwracanie uwagi osobom źle traktującym swoje czworonogi - to kolejny etap. Gdy otworzymy się jeszcze bardziej i zrozumiemy, że zwierzęta hodowlane również mają swoje prawa i potrzeby, będziemy w stanie wpływać także na ich los – poprzez bardziej świadome wybory konsumenckie. Ważne jest to, by pamiętać, że to my decydujemy o losie zwierzaków i to my możemy zapewnić im albo piękny żywot, albo zgotować piekło. Jak powiedział Antoine de Saint-Exupery: „na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.”

Co działo się w naszej  szkole w październiku?

• Zbieraliśmy karmę dla zwierząt z Fundacji  ,,Staruszkowo” z Krzewia Małego . Dzieci bardzo przejęły się losem porzuconych , chorych zwierząt i uzbierały  jej   357 kg.

• Zrobiliśmy wystawę naszych kochanych i rozpieszczanych przez nas pupili . Cieszy się ona dużym zainteresowaniem . Na każdej przerwie zbiera się tam mnóstwo dzieci , które czytają z zapałem wszystkie wiadomości o zwierzętach. Codziennie przybywa nowych zdjęć , każdy chce pochwalić się, jak dba o swoich zwierzęcych przyjaciół.

• Klasy trzecie odwiedziły naszą olszyńską panią weterynarz Katarzynę Kirchut w jej miejscu pracy , w przychodni weterynaryjnej. Zdobyły wiele ciekawych wiadomości o pracy weterynarza. Uczniowie  mogli zadawać pytania , które ich nurtowały w związku z trzymaniem zwierząt w domu.

• Pod koniec października  przybyli do  nas miłośnicy z Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego z Jeleniej Góry. Przyjechali  ze swoimi podopiecznymi - pięknymi psami rasy owczarek niemiecki .Pokazali nam, jak można nauczyć ich posłuszeństwa. Wygłosili również bardzo interesującą prelekcję m.in.  o tym jak mają  zachować się dzieci , gdy spotkają niebezpiecznego psa oraz uzyskaliśmy informacje o pielęgnacji naszych czworonogów.