12 listopada 2017 22:22 | Aktualności

„Od dziś każdy prawdziwym uczniem się stał”

Od 1 września 2017 roku do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie przybyło kilkunastu nowych „ maluszków”, którzy tworzą wraz z pozostałymi uczniami wielką szkolną rodzinę. Wiedzą, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Ich wspólnym obowiązkiem jest nauka. Do niej wdraża „ nowych maluszków” ich pani- Małgorzata Trzaskacz.

Zanim jednak pierwszoklasiści stali się uczniami, przez dwa miesiące, przygotowywali się do uroczystości „Ślubowania i pasowania na ucznia”. Uczyły się literek i cyferek, czytania i pisania, piosenek i wierszy oraz zasad kulturalnego i bezpiecznego zachowania. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień stania się prawdziwym uczniem.

27.10.2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie panowała uroczysta atmosfera. Na to święto przybyło około 220 osób: zaproszeni goście, przedszkolaczki z dwóch oddziałów wraz z wychowawczyniami, uczniowie klas III-VII, nauczyciele, dyrektorzy, ksiądz, pani pielęgniarka, pan redaktor lokalnej gazety, pierwszoklasiści oraz rodzice i ich krewni.

Pierwszoklasiści ubrani byli w granatowe birety, świąteczny strój galowy i mundurki. Przepięknie udekorowana sala i przygotowany sprzęt nagłaśniający były po to, żeby wszystko wypadło jak najbardziej uroczyście. O godz. 10.00 na apel przybyła dostojna para: król Ołówkos Straszliwy wraz z Ołówkową małżonką w asyście Gwardzisty. Dzieci w zamkowej scenerii zaprezentowały swoje  aktorskie talenty przedstawiając inscenizację pt. „W Królestwie Szkołolandii”. Pomyślnie zdały egzamin z wiedzy i umiejętności, które przydatne są w szkole i zasłużyły na miano ucznia.

Pani dyrektor- Barbara Woźniak otrzymała od króla niezwykły ołówek. Po złożeniu   ślubowania przez 23 pierwszoklasistów, dokonała symbolicznego pasowania ich na ucznia. Wszystkie dzieci otrzymały od wychowawczyni pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne, a od rodziców upominek w postaci książki pt. „Polscy poeci dzieciom”.

Pani dyrektor Barbara Woźniak, ksiądz Jakub Sikorski oraz uczennica ze starszej klasy złożyli uczniom najlepsze życzenia: samych szóstek i wzorowego zachowania na pierwszym szkolnym świadectwie.

Po zakończonej ceremonii uczniowie pozowali do zdjęć indywidualnych i grupowych. Następnie wszyscy zaproszeni goście, rodzice, krewni i pierwszoklasiści zasiedli do stołów, gdzie czekał słodki poczęstunek. Miłym prezentem okazał się tort z roziskrzonym fajerwerkiem.

Wielkie podziękowania pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią składają: panu dyrektorowi GOK-u Tomaszowi Majowi, panu od obsługi sprzętu nagłaśniającego Mirosławowi Matodze oraz panu redaktorowi gazety Arturowi Grabowskiemu za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Dzień ten na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszoklasisty. Zapisał się jako doniosła uroczystość dostarczająca radości i miłych przeżyć.

„Pierwszoklasista- prawdziwy uczeń, to dumnie brzmi”.