28 marca 2017 19:49 | Aktualności

" DNI OTWARTE"

23 i 28 marca 2017 roku w ramach „ Dni Otwartych” odwiedziły nas dzieci z Gminnego Przedszkola Publicznego w Olszynie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły, które być może w przyszłym roku szkolnym 2017/2018 będą uczniami klasy I.

Przedszkolaki i ich wychowawczynie zostały powitane przez panią Barbarę Woźniak- dyrektora placówki oraz Małgorzatę Trzaskacz- wychowawczynię obecnej klasy III. Szkoła przygotowała szereg atrakcji dla przyszłych uczniów. Tematem przewodnim tego dnia była„ Wiosna”.

Na początku dzieci odbyły wędrówkę po szkole. Obejrzały m.in. salę komputerową, salę gimnastyczną, sekretariat, gabinet pani dyrektor, bibliotekę, świetlicę, pokój nauczycielski, korytarze szkolne oraz wszystkie sale lekcyjne na II piętrze. Największy zachwyt wywołały wśród zwiedzających puchary, statuetki, dyplomy zgromadzone w witrynach, gabinetach i na gazetkach ściennych. Mali goście z zainteresowaniem oglądali wystawy zdjęć przedstawiających historię  szkoły oraz kącik z wystawą: ławki, kałamarza, fartuszka z tarczą sprzed 50 lat.

Po krótkiej wycieczce po szkole przyszedł czas na zajęcia lekcyjne. Trzecioklasiści, gospodarze sali nr 5, powitali maluszków cukierkami i zaprosili do swoich ławek. Każdy przedszkolak miał swojego „opiekuna”, który wspierał go pracy i w zabawie.

Na początku dzieci rozwiązywały wiosenne zagadki, bezbłędnie na nie odpowiadały i szybko utworzyły hasło. Wysłuchały recytacji wiersza Jana Brzechwy pt.  „ Rzepka” w wykonaniu Darii Lelko i odegrały scenę wyrywania warzywa. Finałowy upadek „rodzinki” wywołał dużo śmiechu!

Wiosny poszukiwano również w wierszach. Pani wychowawczyni odczytała dwa wiersze:  „Idzie wiosna” Ewy Szelburg-Zarembiny oraz „ Przyjście wiosny” Jana Brzechwy. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z kolejnymi zadaniami. Układały puzzle „ wiosennych kwiatów”, naklejały je na kolorowych kartkach, przyporządkowywały roślinom nazwy, tworząc w ten sposób obrazki.

Najciekawsze zadanie, w opinii dzieci, miało dopiero nastąpić. Było to doświadczenie                               pt. „Kolorowa Wiosna”. Pięcioro przedszkolaczków, zgodnie z podawaną przez panią instrukcją, wykonywało kolejne czynności: odmierzało i wlewało  do słoika ocet, płyn do naczyń. Następnie mali chemicy mieszali sodę z barwnikami i wrzucali na sygnał przygotowaną mieszankę do naczynia. Efekt był natychmiastowy. Wiosna „wybuchła jak wulkan” kolorami: żółtym, niebieskim, czerwonym , zielonym i fioletowym.

Dzieci utworzyły również wspólnie zespół muzyczny. Uczniowie klasy III śpiewali piosenkę pt. „ Idzie wiosna”, a maluszki grały do taktu na instrumentach.

Ostatnie zadanie okazało się również fascynujące. Wykonano „ Kurkę z kurczątkiem” na patyku jako ozdobę wielkanocną do swojego domu.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Rurki z kremem, kokosanki, babeczki i napój bardzo dzieciom smakowały. Przedszkolaki otrzymały również od szkoły prezenciki -„ mini wyprawkę szkolną”. Dzieci w dobrych humorach wróciły do przedszkola.

Miło nam było gościć tak liczną grupę przedszkolaków wraz z paniami: Jolantą Lechocką, Anną Mastyką  i Elżbietą Tur.

Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do naszej szkoły.

Małgorzata Trzaskacz